Dlaczego nie warto palić?
Zapalenie tego długo wyczekiwanego papierosa na przerwie w pracy może Ci się wydawać błogością – ale dla Twojego organizmu jest wręcz przeciwnie- to udręka. Jaki dokładnie negatywny wpływ ma palenie na organizm podczas zaciągania się?
• Dym uderza w oczy, nos i gardło
W ciągu kilku sekund od pierwszego zaciągnięcia drażniące gazy (formaldehyd, amoniak i siarkowodór) zaczynają działać na wrażliwe błony oczu, nosa i gardła. Jeśli będziesz nadal palić, gazy te spowodują kaszel palacza.
• Twoje płuca są dewastowane
Kiedy się zaciągasz, niszczysz naturalny proces oczyszczania płuc. Częstość oddechów zaczyna wzrastać, przez co płuca pracują ciężej.
Gazy z papierosa uszkadzają tkanki płuc i dróg oddechowych. Powoduje to odkrztuszanie większej ilości śluzu. Nadmiar śluzu jest pożywką dla bakterii i wirusów, przez co jesteś podatny na przeziębienia, grypę, zapalenie oskrzeli i inne choroby układu oddechowego.
Niżej, w płucach, dym osłabia swobodnie poruszające się komórki zmiatacze, które usuwają obce cząsteczki z pęcherzyków płucnych.
Ciągła ekspozycja na dym wpływa na białko, które utrzymuje elastyczność płuc (elastynę), predysponując do rozedmy płuc.
Palenie jest główną przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc: jest bardzo rzadka u osób niepalących, a co najmniej 80 procent zgonów z powodu tej choroby można przypisać paleniu papierosów.
• Twoje serce dostaje łomot
Od momentu, gdy dym dotrze do twoich płuc, twoje serce jest zmuszone do cięższej pracy. Bicie serca może wzrosnąć nawet o 30 procent w ciągu pierwszych 10 minut palenia. Wielu palaczy cierpi na nieprawidłowe bicie serca spowodowane działaniem nikotyny i innych substancji chemicznych.
• Twoje ciśnienie krwi wzrasta
Podczas palenia wzrasta ciśnienie krwi, co powoduje większe obciążenie serca i naczyń krwionośnych. To automatycznie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu w czasie palenia.
• Tlenek węgla przedostaje się do twojego systemu krwionośnego
Kiedy palisz, tlenek węgla – bezbarwny, bezwonny, zabójczy gaz obecny w spalinach samochodowych – natychmiast dostaje się do krwioobiegu. Tlenek węgla wiąże się z receptorami tlenu (hemoglobina) i „wyrzuca” cząsteczki tlenu z czerwonych krwinek.
Hemoglobina – białko dostarczające tlen do narządów i komórek – wiąże się preferencyjnie z tlenkiem węgla i nie może już przenosić tlenu. Oznacza to, że mniej tlenu dociera do mózgu i ważnych narządów.
Twoje komórki ciała potrzebują tlenu do energii, więc poziom energii jest obniżony. Zdolność przenoszenia tlenu we krwi nałogowego palacza może być zmniejszona o 15 procent.
• Nikotyna zaczyna działać
Po około 10 sekundach od zapalenia nikotyna została wchłonięta z płuc do krwioobiegu i przetransportowana do mózgu. Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając częstość akcji serca i ciśnienie krwi: zwiększając zapotrzebowanie serca na tlen.
• Naczynia krwionośne w skórze zwężają się
Dym zwęża naczynia krwionośne w skórze, przez co palacze są bardziej podatni na zmarszczki. Dym papierosowy uwalniany do otoczenia również wysusza skórę.4 Efektem końcowym jest szara, pomarszczona skóra z ciężkimi zmarszczkami wokół oczu i ust.
To może być przyjemne uczucie zaciągnąć się w stresującym czasie, ale stres, jaki wywierasz na swoje ciało, może być trochę niepokojący, nie wspominając już o szkodliwym wpływie na prowadzenie zdrowego stylu życia.
Podczas gdy palenie ma ogromny wpływ na twoje ciało – rzucenie palenia ma ten sam efekt – w odwrotny sposób.