× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Unikaj tych 6 rzeczy, jeśli często masz bóle głowy

ból głowy

Nie do końca wiadomo, jakie są fizjologiczne przyczyny bólu głowy, ale najczęściej mówi się, że są to zwężone naczynka krwionośne w mózgu lub mikrozakrzepy (za tą teorią przemawia fakt, że kawa, imbir, zielona herbata, lub arginina zmniejszają częstotliwość tych bólów, a ich działanie opiera się na rozszerzaniu naczyń krwionośnych i działaniu antyzakrzepowym) albo niski poziom serotoniny (ważnego hormonu szczęścia). Wykazano też, że niektóre czynniki mogą wywoływać ataki migreny lub bóle głowy. Zaliczamy do nich:

1. Zmęczenie i wysiłek: Zmęczenie spowodowane wysiłkiem lub brakiem odpowiedniego odpoczynku może wywołać migrenowy ból głowy, znany jako migrena wysiłkowa.  U niektórych osób może rozwinąć się natychmiast po intensywnym treningu lub innej forsownej aktywności, takiej jak gra w piłkę nożną lub podnoszenie ciężarów.

 Napięciowe bóle głowy mogą być również wywołane przez ćwiczenia.  U osób cierpiących na ostry ból głowy nawet najłagodniejsza forma ćwiczeń może nasilić stopień bólu, zwykle z powodu zwiększonego przepływu krwi do zwężonych, sztywnych tętnic.  Długotrwałe ćwiczenia mogą również powodować intensywny ból głowy wraz z nudnościami i wymiotami.

 Ból głowy wywołany wysiłkiem fizycznym jest opisywany jako bardzo silny, ale krótkotrwały, trwający od kilku sekund do kilku minut.  Aby uniknąć tego typu migreny, wykonaj 5-10-minutową rozgrzewkę przed treningiem i uwzględnij krótki okres wyciszenia po głównym ćwiczeniu.  Zwiększaj wysiłek stopniowo, ponieważ przekraczanie normalnego poziomu sprawności gwałtownie może wywołać ból głowy.

 2. Zapachy: Wiele kobiet cierpiących na migrenę skarży się na wrażliwość na zapachy podczas napadu migreny, szczególnie podczas aury.  Stwierdzą również, że określone zapachy, takie jak dym z cygar lub papierosów, farba, opary benzyny, smoła lub asfalt, mogą wywołać atak.  Niestety, nawet przyjemny zapach świecy, perfum, wody kolońskiej, płynu po goleniu czy zapachów dodanych do lakieru do włosów i szamponu może wywołać ból głowy.

 3. Palenie: Palenie inicjuje lub nasila objawy bólu głowy.  Przewlekłe codzienne bóle głowy występują częściej u osób palących niż u osób niepalących.  Wydaje się również, że w grupach osób cierpiących na klasterowy ból głowy jest wysoka częstość występowania palaczy. Palenie osłabia i usztywnia naczynia krwionośne i obniża poziom tlenu w organizmie.

 4. Leki: Niektóre leki stosowane przy współistniejących chorobach mogą wywoływać ból głowy, w tym rezerpina, azotany i inne leki rozszerzające naczynia [stosowane w lekach nasercowych), indometacyna i suplementy hormonalne.  Wiele napadów migreny jest również wywoływanych przez używanie nielegalnych narkotyków, zwłaszcza kokainy lub heroiny.
 
  5. Zmiany pogodowe: Wiele osób cierpiących na bóle głowy identyfikuje zmiany sezonowe i pogodowe jako wyzwalacze bólu głowy.  Istnieje wyraźna tendencja do klasterowych bólów głowy wiosną i jesienią, a wiele osób cierpiących na migrenę zauważa, że ​​niekorzystne warunki pogodowe wpływają na ostry atak.  Istnieje również korelacja między bólami głowy a gorącymi, suchymi wiatrami.

 6. Inne czynniki wyzwalające: Wiele osób cierpiących na ból głowy skarży się na silny ból głowy podczas lotu samolotem lub przebywania w regionach położonych na dużych wysokościach, na przykład podczas wakacji na nartach.  Wiadomo również, że choroba lokomocyjna przyspiesza migrenę, zwłaszcza u dzieci.  Aż 60% osób cierpiących na migrenę zgłasza historię choroby lokomocyjnej jako dzieci. Innym czynnikiem wpływającym na ból głowy jest oczywiście stres.